اهمیت نورپردازی در نمای ساختمان

ویژگی های خاص یک ساختمان آن ساختمان را در ذهن ما ماندگارتر می کند. یکی از این ویژگی های خاص ساختمان، نوپردازی نمای ساختمان می باشد. این ویژگی مثبت ساختمان باعث می شود ساختمان شما در شب مانند یک برج بدرخشد. نورپردازی نمای ساختمان در شهرها بسیار مهم است و می تواند کیفیت تزئینی ساختمان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. در واقع در کنار نورپردازی منزل، نورپردازی نما نیز بسیار مهم است و به زیباتر شدن خانه کمک می کند. این روزها نورپردازی نمای ساختمان یکی از موضوعاتی است که با گسترش صنعت دکوراسیون اهمیت بیشتری یافته است. با شرکت دکوراسیون داخلی رادیس همراه باشید تا به اهمیت نورپردازی در نمای ساختمان بپردازیم.

اهمیت نورپردازی نمای ساختمان ها

همانطور که همه می دانیم اولین و مهمترین دلیل نورپردازی نمای ساختمان ایجاد زیبایی و جلوه های خاص برای ساختمان است. جدا از این مورد، با نورپردازی درست و اصولی نما، می توان علاوه بر برجسته کردن ویژگی های اصلی ساختمان، می توان حسی هنرمندانه و خاص به نمای ساختمان بخشید. اگر سایه ها به درستی ترکیب شوند، یک شاهکار ایجاد می کنند. در بسیاری از موارد، قسمت خاصی از ساختمان را می توان با نورپردازی آشکارتر کرد.

نورپردازی حرفه ای نمای بیرونی ساختمان بخش کلیدی ظاهر بیرونی آنها است. به عنوان بخش مکمل نما، ویژگی‌های خاص معماری را بدون آسیب رساندن به آن‌ها برجسته می‌کند. ساختمان ها می توانند مهمترین نمادهای یک شهر باشند. جلوه‌های نوری منحصر به فرد می‌توانند جلوه‌ای سه بعدی ایجاد کنند که به ساختمان‌ها شخصیت خاص خود را می‌دهد و آن‌ها را به جاذبه‌های محبوب در منظر شهر، در روز یا شب تبدیل می‌کند. سنسورها و کنترل‌کننده‌های هوشمند به سیستم اجازه می‌دهند تا خود را با سطوح نور روز تطبیق داده و در هر شرایط آب و هوایی اثری ماندگار ایجاد کنند.

نورپردازی نما در ساختمان های شهری

همان طور که در مقدمه گفته شد؛ امروزه نورپردازی در نمای ساختمان اهمیت زیادی دارد. در گذشته نورپردازی برای ساختمان های بزرگ اداری، تجاری و تفریحی اختصاص داشت. اما امروزه تعریف جدیدی پیدا کرده و آنقدر گسترش یافته که نورپردازی نمای ساختمان با اهداف و کارکردهای مختلف به عنوان یکی از گزینه ها و عناصر خرید ملک برای مشتریان به شمار می رود. قطعا در جوامع پیشرفته حرف اول را جذب مشتری میزند به نحوی که مردم با نورپردازی نمای ساختمان جذب می شوند و ساختمان را خریداری و اجاره می کنند.

انواع نورپردازی نمای ساختمان کدامند؟

به طور کلی نورپردازی نمای ساختمان به دو قسمت اصلی نورپردازی طبیعی و نورپردازی مصنوعی تقسیم می شود. گاهی اوقات معمار مجبور است نور طبیعی را همانطور که هست بپذیرد و فرم بنا را در واکنش به آن طراحی نماید. اما در موارد دیگر مانند نورپردازی در فضای باز، شکل و منبع نور توسط معمار کنترل می شود. همچنین با توجه به کارایی و کاربرد ساختمان، نوع نورپردازی به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

  • نورپردازی ساختمان‌های عمومی (بیمارستان‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز ورزشی، ساختمان‌های مسکونی و…)
  • نورپردازی ساختمان‌های رسمی (ساختمان‌های اداری و تجاری)
  • نورپردازی ساختمان‌های تخصصی (موزه‌ها، بناهای تاریخی، مراکز فرهنگی)

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

این مطالب را از دست ندهید

تفاوت کاناپه و مبل راحتی
معماری و دکوراسیون حیرت انگیز برج خلیفه
مبل چستر برای چه دکوراسیونی مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید